Menu

ساعت کاری 09:00-17:00

تهران زیرپل سیدخندان خیابان میرمطهری پلاک 26 واحد7…

02186031084

خدمات دانشجویی

خوشبختانه در دهه های اخیر تعداد تحقیقات و پروژه های مولکولی افزایش یافته و نتایج حاصل از این تحقیقات تاثیرات شگرفی بر روی پیشرفت در زمینه ژنتیک و پیشگیری از بیماری ها و ناهنجاری های ژنی داشته است. از آنجایی که انجام این قبیل تحقیقات نیاز به تجهیزات کامل و پیشرفته دارد، دانشجویان غالبا نگران کیفیت کاری خود بوده و به دنبال مراکز معتبر جهت دستیابی به نتایج مطمئن و دقیق هستند. این مرکز با وجود متخصصین ماهر و برخورداری از تجهیزات و امکانات پیشرفته و کامل، آماده خدمت رسانی به دانشجویان و دانشگاهیان عزیز خواهد بود و تمامی خدمات دانشجویی در زمینه های ژنتیکی را ارائه می دهد.

خدمات دانشجویی

خدمات دانشجویی ارائه شده برای پروژه های تحقیقاتی:

1- توالی یابی (Sequencing)

این روش به منظور تعیین توالی بازها در ژنوم افراد مورد استفاده قرار می گیرد تا از این طریق بتوان ناهنجاری های ژنوم همانند انواع جهش ها و… را ردیابی نمود. در این مرکز از نرم افزارهای زیر به منظور آنالیز داده ها استفاده می شود:

 • Chromas v.
 • Chromas Pro
 • Finch
 • Mutation Survayor

این نرم افزارها دقت بالایی داشته و در نتیجه می توان بدون نگرانی به تفسیر نتایج اعتماد نمود. همچنین براساس نتایج به دست آمده می توانیم امکان بیماری زایی پلی مورفیسم و یا چند شکلی را تشخیص دهیم. با توجه به اینکه مدت زمان انجام کار برای همه دانشجویان بسیار مهم است، لازم به ذکر است که عمل تعیین توالی حداکثر در سه روز انجام می گیرد و خدمات دانشجویی در این مرکز با بلاترین کیفیت ارائه می شود.

 توالی یابی (Sequencing)2- طراحی و سنتز پرایمر

از دیگر خدمات دانشجویی این مرکز می توان به طراحی پرایمر اشاره نمود. با توجه به اینکه نقش انتخاب و تولید پرایمر در موفقیت واکنش های PCR بسیار حساس و کلیدی هست، لذا در این مرکز چندین نکته مهم رعایت خواهد شد:

 • طول پرایمر باید بین 22-18 نوکلئوتید باشد و اگر کمتر از این مقدار انتخاب شود، نمی توان به نتایج اعتماد نمود زیرا به احتمال بسیار زیاد، نتایج غیر اختصاصی خواهد شد. افزایش طول پرایمر بیش از 22 نوکلئوتید نیز منجر به اتصال سخت پرایمر به الگو خواهد شد.
 • بهترین دمای ذوب پرایمرها که برای جداسازی نیمی از دو رشته DNA به کار می رود، بین 58- 52 درجه سانتیگراد است. با توجه به اینکه در از یک جفت  پرایمر استفاده می شود، باید هر دو پرایمر دمای ذوب نزدیک به هم داشته و حداکثر اختلاف دمایی، 5 درجه سانتیگراد باشد.
 • دمای اتصال نیز بسیار اهمیت دارد. دمای بالا منجر به جدا ماندن پرایمر و الگو از یکدیگر شده و دمای خیلی پایین منجر به اتصال ناقص پرایمر و الگو خواهد شد.
 • در طراحی پرایمر باید نسبت بازهای GC به میزان کل بازها، حدود 60-40 درصد باشد.

3- آنالیز قطعات (Fragment Analysis)

در این مرکز امکان آنالیز قطعات برای نمونه های ارسالی وجود دارد. این روش برای آگاهی از وضعیت ژنوم و امکان بیماری زایی در نسل بعد به کار گرفته می شود. بعد از  تولید قطعات DNA به کمک نشانگرهای مولکولی و یا مبتنی بر  PCR  و ران کردن آن ها بر روی ژل الکتروفورز، قطعات بر حسب اندازه از یکدیگر جدا شده و نقشه ژنتیکی آن ها تهیه خواهد شد.

 آنالیز قطعات (Fragment Analysis)4- تکنیک MLPA

در این روش ما توالی یابی DNA را به صورت کمی و با سرعت بالا انجام می دهیم. این تکنیک کمک می کند تا بتوانید جهش های مختلف را در نمونه های موجود تعیین کنید. این مسئله برای پیش بینی ناهنجاری های ژنتیکی بسیار اهمیت دارد. در MLPA نیازی به DNA زیاد نیست لذا دانشجویان در ارسال نمونه ها نیازی به حجم زیادی از DNA نخواهند داشت. با توجه به اینکه این تکنیک تکرارپذیری بالایی دارد لذا می توانیم همزمان چند نمونه را آنالیز کنیم در نتیجه سرعت کار بالا خواهد رفت. نتیجه نهایی در مدت یک روز ارائه خواهد شد.

شرایط ارسال نمونه ها:

دانشجویان عزیز که تمایل دارند قسمتی و یا تمام پروژه تحقیقاتی،خدمات دانشجویی خود را به این مرکز بسپارند، لازم است نمونه های خود را براساس فرمت تعیین شده آماده و سپس برای ما ارسال نمایند. در ادامه شرایط ارسال نمونه ها را به تفصیل شرح خواهیم داد:

 • نمونه هایی با حجم کمتر از 10 میکرولیتر پذیرفته نخواهند شد.
 • در مورد حجم پرایمر نیز لازم است دانشجویان بدانند ما برای هر خوانش به حداقل 5 میکرولیتر پرایمر نیاز داریم که غلظت ان ها باید معادل 10 پیکومول باشد.
 • برای ارسال نمونه ها و پرایمر از میکروتیوپ 2/0 میلی لیتری استفاده شود.
 • لازم است دانشجویان در کنار ارسال نمونه و پرایمر، عکسی از ژل الکتروفورز آگارز را نیز برای ما ارسال نمایند. از نظر ما نمونه ای باکیفیت و معتبر است که حتی کوچکترین اسیمر، باند اضافی و یا Primer dimer نداشته باشد.
 • در زمان ارسال دقت داشته باشید که لیستی از اندازه محصول PCR و درصد GC ذکر نمایید.
 • همخوانی نوشته های روی میکروتیوب ها با نوشته های داخل Order فراموش نشود.
 • دقت داشته باشید که کیفیت محصول PCR که برای ما ارسال می کنید تضمین کننده نتیجه بهتر از تعیین توالی است. لذا بهترین حالت این است که این محصولات تک باند بوده و کیفیت عالی داشته باشند.
 • لازم است محل طراحی پرایمر از محل شروع توالی تقریبا 50 نوکلئوتید فاصله داشته باشد زیرا کیفیت ابتدای توالی (معادل 50-30 نوکلئوتید) پایین است.
 • در صورت وجود هر گونه الودگی در نمونه DNA، تضمینی برای ارسال نتایج نخواهد بود.
 • نمونه DNA ارسالی از باید کاملا خالص و بدون باند غیر اختصاصی باشد. برای این منظور لازم است این قطعه به صورت PCR Product  خالص سازی گردد. البته خالص سازی DNA طبیعتا یک امر ضروری در ارسال نمونه ها است. در صورتی که بیشتر از یک باند غیر اختصاصی در نمونه رویت شد، باید این باندها حذف شده و سپس ارسال گردند. در غیر این صورت نتایج تعیین توالی صحیح نخواهد بود.

خدمات دانشجویی ژنتیکمدت زمان آنالیز و اعلام نتایج:

توصیه می کنیم که قبل از اینکه زمان از دست رفته و در تنگی وقت به سراغ یک مرکز معتبر برای آنالیز نمونه های خود باشید، در زمان مناسب اقدام به این عمل کنید زیرا بررسی نمونه ها براساس تاریخ ارسال، انجام می گیرد. از زمانی که بررسی نمونه های شما آغاز می گردد، متعهد می شویم در فاصله زمانی بین 3-1 روز نتیجه نهایی را به شما اعلام نماییم.

× . سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟