Menu

ساعت کاری 09:00-17:00

تهران زیرپل سیدخندان خیابان میرمطهری پلاک 26 واحد7…

02186031084

QF-PCR

آزمایش های مخصوص دوران بارداری دارای انواع گوناگونی هستند که یکی از پر کاربرد ترین و متداول ترین آن ها کیو اف پی سی آر QF-PCR می باشد.

انجام این آزمایش عمدتاً با هدف بررسی انواع عارضه ها و بیماری های کروموزومی جنین، به بانوان باردار توسط پزشکان متخصص توصیه می شود.

از آن جا که در کشور ما فرایند سقط جنین پس از ۱۸ هفتگی جزء جرایم محسوب می شود و تخلف است، می بایست تمام آزمایشات تشخیص سلامت جنین قبل از این دوران انجام شود.

آزمایش کیو اف پی سی آر QF-PCR نیز مخصوص ۱۰ الی ۱۸ هفتگی است که باید به طور حتم در این دوران از بارداری انجام گیرد.

تست غربالگری کیو اف پی سی آر از اهمیت بسزایی در پزشکی برخوردار است، چرا که مزایا، کاربرد ها و ویژگی های آن به مراتب بیشتر و قابل توجه تر از دیگر آزمایشات غربالگریست.

کیو اف پی سی آر QF-PCR
کیو اف پی سی آر QF-PCR

لازم به ذکر است در بین آزمایشات تشخیص و بررسی اختلالات کروموزومی که کاریوتایپ جنین و هیبریداسیون فلورسانس درجا و کیو اف پی سی آر هستند، آزمایش کیو اف پی سی آر QF-PCR همواره بیشتر مورد تجویز و توصیه پزشکان قرار می گیرد.

انجام این آزمایش با استفاده از نمونه هایی چون پرز های جنین ۱۰ تا ۱۲ هفته، مایع آمینیون در هفته های بالای ۱۴ و نمونه خون وریدی مادر به همراه نمونه سلول های جنین ( در صورتی که نمونه ی جنین با سلول های مادر آلوده شده باشد ) انجام می شود.

مزایا و ویژگی های کیو اف پی سی آر QF-PCR

همانطور که گفتیم تست غربالگری کیو اف پی سی آر از مزایا و ویژگی های عدیده ای برخوردار است که منجر به پر کاربرد بودن آن شده است.

ویژگی ها و مزایای را می توان به دو دسته ی مجزا تقسیم بندی کرد که یکی از آن دسته ها شامل مزایای عمومی و دیگر مزایای و ویژگی های تخصصی می باشند.
در این جا به بعضی از ویژگی ها و مزیت ها عمومی و بسیار چشمگیر روش QF-PCR اشاره کرده ایم:

1- نتیجه نهایی به دست آمده از بررسی نا هنجاری های کروموزومی از طریق تست کیو اف پی سی آر همواره دقیق و بدون اشتباه است به طوری که پزشکان معتقدند، درصد صحت نتیجه ی این آزمایش ۹۹ درصد است.

2- هزینه هایی که این آزمایش نیاز دارد به مراتب بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر از دیگر آزمایش های تشخیص اختلالات کروموزومی است، به صورتی که مبالغ مورد نیاز برای انجام این آزمایش، نصف دیگر آزمایش های کروموزومی می باشد.

3- زمان اعلام نتیجه در تمام آزمایش ها همواره مورد توجه بوده، لازم به ذکر است که روش QF-PCR نیازمند کم ترین زمان ممکن می باشد؛ به گونه ای که ارائه ی نتیجه در این تست غربالگری کمتر از چهل و هشت ساعت است، در حالی که زمان مورد نیاز برای دیگر تست های مشابه دو هفته و یا بیشتر می باشد.

و …

خصوصیات تخصصی کیو اف پی سی آر QF-PCR

حال نوبت به مزایا و خصوصیات تخصصی کیو اف پی سی آر می رسد که در ادامه آورده ایم و دانستن آن ها خالی از لطف نیست:

1- در کیو اف پی سی آر  بر خلاف روش کاریوتایب سلول های آمنیون کشت نمی شود.

مزایای کیو اف پی سی آر QF-PCR
مزایای کیو اف پی سی آر QF-PCR

2- QF-PCR قادر است نمونه هایی از جنین را که با سلول های مادر مخلوط شده اند مورد بررسی قرار داده و دقیق ترین نتیجه را ارائه نماید.

3- در روش کیو اف پی سی آر امکان آزمایش و بررسی نمونه های غیر زنده از جنین مرده، سقط شده و یا فوت شده بعد از تولد نیز وجود دارد.

و …

آزمایش کیو اف پی سی آر QF-PCR در چه مواردی توسط پزشکان متخصص تجویز می شود؟

برای تجویز این آزمایش باید بررسی هایی توسط پزشک متخصص صورت گیرد تا بر اساس آن ها تشخیص دهد، آیا فرد باردار به انجام کیو اف پی سی آر نیازی دارد یا نه.

حال سوال این جاست که پزشکان به طور معمول چه کسانی را به انجام این آزمایش توصیه می کنند و این افراد دارای چه ویژگی هایی هستند؟

برخی از مواردی که تجویز آزمایش کیو اف پی سی آر توصیه می شود، عبارتند از:

1- مادران بارداری که سن آن ها بیشتر از ۳۵ سال دست جزء ضروری ترین اشخاصی محسوب می شوند که قطعاً باید  QF-PCR را انجام دهند.

2- زمانی که شرایط مناسب و یا فرصت کافی برای کشت سلولی وجود ندارد، می توان از وجود کیو اف پی سی آر بهره مند شد.

روش کیو اف پی سی آر QF-PCR
روش کیو اف پی سی آر QF-PCR

3- در صورتی که نتیجه ی غربالگری سه ماهه ی ابتدای بارداری شخص مشکوک باشد.

4- QF-PCR قادر به تشخیص انواع عارضه های کروموزومی X و Y از قبیل سندرم ترنر (XO)، سندرم کلاین فلتر (XXY)، سندرم X سه گانه (XXX)، سندرم جاکوب (XYY) می باشد.

5- انواع اختلال های کروموزوم های آتوزوم را در کوتاه ترین زمان ممکن تشخیص می دهد. این اختلالات مواردی هستند نظیر سندرم داون (۲۱+)، سندرم ادوارد (۱۸+) و سندرم پاتو (۱۳+).

6- جالب است بدانید این آزمایش می تواند جنسیت جنین را نیز تشخیص دهد.

7- با استفاده از QF-PCR می توان انواع و اقسام پلی پلوئیدی ( تریپلوئیدی ) را در جنین مرده و زنده تشخیص دارد.

و موارد بسیار زیاد دیگر.

اقدام به آزمایش کیو اف پی سی آر شامل چه گام هایی است؟

1- ابتدا می بایست پزشکی که تحت نظر او هستید، این آزمایش را به شما تجویز نماید. توجه کنید که کیو اف پی سی آر می بایست به طور قطع مورد تجویز پزشک باشد و سرخود اقدام نکنید.

آزمایش کیو اف پی سی آر QF-PCR
آزمایش کیو اف پی سی آر QF-PCR

2- رجوع به پزشکی که در حوزه ی زنان و زایمان تخصص دارد به جهت نمونه گری از جنین برای انجام آزمایش گام دوم کیو اف پی سی آر است.

3- سپس از نمونه ای که استخراج شده، ملکول های دی اِن اِی جدا سازی می شود تا کروموزم های موجود در آن بررسی شود.

4- حال نوبت به فرایندی می رسد که با بهره مندی از کیت اختصاصی کیو اف پی سی آر انجام می گیرد.

5- در این مرحله از فرایند آزمایش نمونه ها به وسیله ی دستگاهی به نام Genetic Analyzer آنالیز می شوند.

و در آخر با بهره مندی از نرم افزار Mapper Gene آنالیز های پایانی انجام شده و نتیجه ارائه می گردد.

 جهت دانلود فرم درخواست نمونه کلیک کنید:

× . سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟