Menu

ساعت کاری 09:00-17:00

تهران زیرپل سیدخندان خیابان میرمطهری پلاک 26 واحد7…

02186031084

Fragment Analysis

یکی از مواردی که امروزه در بحث ژنتیک به آن توجه می شود، آنالیز قطعات (Fragment Analysis)  است. خوشبختانه با پیشرفت علم در زمینه ژنتیک، شما اکنون می توانید برای یافتن مشکلات ژنتیکی همانند نقص ها، جهش و… به مراکز معتبر مراجعه نموده و قبل از ازدواج،متوجه شوید آیا نسل بعد از نظر ژنتیکی سالم خواهد بود یا نه.

در عصر جدید که به دلیل آلودگی هوا و وجود عناصر سنگین، امواج الکتریکی در فضا، انرژی هسته ای و… ژنوم بدن انسان به شدت در معرض تغییرات است، انجام اعمالی همانند آنالیز قطعات برای آگاهی از وضعیت ژنوم و حتی اصلاح آن، بسیار اهمیت دارد.

Fragment Analysis

آنالیز قطعات (Fragment Analysis ) چیست؟

در ابتدا لازم است در مورد تکنیک آنالیز قطعات بیشتر بدانیم. در این روش ژنوم به چندین قطعه تقسیم شده و سپس بر روی ژل آگار ران می شوند تا براساس اندازه مرتب گردند.

به کمک نشانگرهای مولکولی و یا مبتنی بر  PCR، عمل برش و جداسازی قطعات انجام خواهد گرفت. متداول ترین کاربرد این عمل، برای نقشه برداری های ژنتیکی است. همانگونه که ذکر کردیم، دانستن نقش های ژنتیکی قبل از ازدواج در بین افرادی که ازدواج های فامیلی دارند، بسیار اهمیت دارد چرا که سلامت فرزندان شما را تضمین خواهد کرد. به عبارت دیگر به کمک این روش، می توان بیماری ها و ناهنجاری های کروموزومی را تشخیص داده و نسبت به خاموش کردن و یا حذف این قطعات معیوب اقدام نمود.

جداسازی و آنالیز قطعات (Fragment Analysis ) بر روی ژل الکتروفورز:

ساده ترین روش برای آنالیز قطعات، استفاده از ژل الکتروفورز است. همانگونه که در قسمت قبل توضیح داده شد، در این روش پس از بریدن ژنوم به قطعاتی با اندازه مشخص، اکنون باید این قطعات براساس اندازه مرتب شوند تا بتوانیم بررسی های اولیه انجام داد. این کار اساس آنالیز قطعات است.

برای این منظور، ژل داخل یک شبکه متخلخل که دو طرف آن باردار است، قرار می گیرد. قطعات DNA نیز باردار هستند. در نتیجه به سمت بار مخالف خود و براساس وزنی که دارند، جذب شده و بر روی هم مرتب خواهند شد.

با آنالیز قطعات (Fragment Analysis ) چه خدماتی را می توان ارائه نمود؟

اگر چه آنالیز قطعات ژنوم یک امر کاملا تخصصی بوده و آشنایی با جزئیات کار، نیاز به دانش کافی در این زمینه دارد اما سعی می کنیم به صورت سلیس و روان کمی در مورد این روش از جداسازی قطعات چه مزیت هایی داشته و در زمینه پزشکی، چگونه می تواند به داشتن فرزندانی سالم کمک کند:

  • آنالیز ریز ماهواره ها (Microsatellite)

مهمترین کاربرد نشانگرهای ریزماهواره ای، تهیه نقشه ژنتیکی و تشخیص چند شکلی و یا پلی مورفیسم در ژنوم است. مهمترین کاربرد نقشه های ژنتیکی، در مطالعات خانوادگی است.

به جرات می توان گفت یکی از بهترین روش های آنالیز قطعات، همین است که توالی قطعات در غالب یک نقشه در اختیار متخصص قرار گیرد. زمانی که نقشه ژنوم والدین با هم مقایسه می شوند، می توان تعیین نمود که ژن بیماری در ژنوم کدام یک از والدین وجود دارد.

در این زمان است که وجود نشانگرهای چند شکلی همانند ریزماهواره ها در آنالیز قطعات کمک خواهد کرد. براساس پیوستگی ژن به نشانگر مربوطه می توان آنالیز را انجام داد.

  • تعیین هویت

یکی از پرکاربردترین مواردی که آنالیز قطعات و توالی های ژنومی می تواند به انسان کمک کند، تعیین هویت است. در تعیین روابط پدری و در مواردی که مشخص نیست این فرزند به کدام والدین اختصاص دارد، دادگاه دستور انجام آزمایشات ژنتیکی را خواهد داد. برای این منظور باید از نقشه ژنتیکی استفاده نمود که اساس آن، آنالیز قطعات است. فرض کنیم که قرار است رابطه پدر و فرزندی تشخیص داده شود. در این صورت نقشه ژنتیکی هر کدام از آن ها تعیین شده و سپس توالی ها با یکدیگر مقایسه شوند.

در این صورت می توان تشخیص داد رابطه خویشاوندی میان آن ها وجود دارد یا خیر. در این زمان، معیار برای قضاوت بین افراد شباهت هایی است که در ژنوم ها مشاهده می شود.

تعیین هویت3-    انجام MLPA

یکی از روش هایی که برای تعیین جهش های ژنتیکی در آنالیز قطعات مورد استفاده قرار می گیرد، تست MLPA است.متاسفانه در عصر حاضر به دلیل وجود امواج زیاد در محیط زندگی، امواج ناشی از راکتورهای هسته ای و… ژنوم بدن همه موجودات در خطر تغییر و جهش قرار دارد که در این میان، حفاظت از ژنوم بدن انسان اهمیت بیشتری دارد چرا که وجود هر یک ژن معیوب، نسل بعد را دچار بیماری های مختلف خواهد کرد.

در این روش متخصصین می توانند هر گونه کاهش  و یا افزایش در ژن ها را مشخص کنند. برای انجام این روش ابتدا باید دو رشته DNA از یکدیگر جدا شوند که برای این منظور افزایش دما را اعمال خواهند کرد.

سپس در مرحله بعد، پروب و یا کاوشگرها وارد عمل می شوند. هر کاوشگر باید قطعه های مکمل خود را یافته و به آن متصل شوند. اتصال این قطعات به کاوشگرها از طریق آنزیم لیگاز انجام خواهد گرفت.

در مرحله بعد باید شست و شو انجام گیرد. در واقع تمامی پروب ها نمی توانند به قطعات مکمل خود متصل شوند لذا باید کاوشگرهای متصل شده و از کاوشگرهای جدا، تفکیک داده شوند.

در مرحله آخر، باید آنالیز قطعات انجام گیرد. ابتدا این قطعات براساس اندازه مرتب خواهند شد. هر چه وزن یک قطعه بیشتر باشد، در قسمت پایین قرار می گیرد. رنگ آمیزی قطعات، بخش نهایی کار خواهد بود که برای تعیین تفاوت بین افراد و یا وجود تغییرات در ژنوم استفاده می شود.

رنگ به کار رفته، آبی است. متخصصین در این زمان ارتفاع پیک ها را بررسی خواهند کرد. هر زمان که بخشی از ژنوم دارای تغییرات غیر طبیعی باشد، این تغییر در توالی ژنوم به صورت تغییر آشکار در پیک نمایان خواهد شد. نکته بسیار مهم در این روش، مقدار کمی  DNA است.

در این روش، می توان هر مقدار از DNA را مورد استفاده قرار داد اما از آنجایی که قرار است ژنوم افراد مختلف مورد بررسی قرار گیرد، باید مقدار ژنوم مورد بررسی در همه افراد یکسان باشد در غیر این صورت آزمایش غیر اختصاصی شده و نمی توان به نتیجه آنالیز قطعات این افراد اعتماد نمود.

MLPA

جهت دانلود فرم درخواست کلیک نمایید:

فرم درخواست  

× . سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟