استخراج DNA را می توان یکی از بهترین و خارق العاده ترین دستاورد های پزشکان و دانشمندان پس از کشف دی اِن اِی نامید که تحولات چشمگیری در بسیاری از زمینه های به وجود آورده است.

دانشمندان همواره پس از کشف این مولکول کاربردی به دنبال راهکار های متعددی برای استخراج DNA بودند، تا بتوانند آن را به طور کامل بررسی کرده و از وجودش بهره مند شوند.

تاریخچه استخراج DNA

پیرو تمام تحقیقات و بررسی هایی که دانشمندان این حوزه انجام دادند، طی سالیان بسیار، روش های گوناگونی به جهت استخراج DNA ابداع شده است.

بهتر است بدانید اولین متدی که برای استخراج دی اِن اِی ابداع شد، در سال 1869 توسط دانشمند خبره و کاردانی به نام فردریش میشر اتفاق افتاد.

پس از فردریش میشر، دانشمندان بسیار زیادی که علاقه مند حوزه ی ژنتیک بودند، توانستند انواع و اقسام روش ها را برای استخراج DNA ابداع کنند.

تعریف استخراج DNA
تعریف استخراج DNA

این امر باعث شده امروزه روش های عدیده ای برای استخراج DNA در اختیار جامعه ی پزشکان، دانشمندان و حوزه های دیگر، قرار گیرد.

تفاوت ها و شباهت های روش های مختلف استخراج DNA

همانطور که گفتیم در حال حاضر روش های بسیار زیادی وجود دارند که قادر به استخراج DNA به نحو احسن می باشند.

اما گفتنیست تمامی این روش های موجود دارای شباهت ها و تفاوت های بارزی هستند که باعث شده هر کدام، از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار باشند.

در ادامه می توانید با چند مورد از تفاوت های روش های موجود برای استخراج DNA آشنا شوید:

1- برخی از روش ها تنها قادر به استخراج دی اِن اِی های قدیمی است و بر اساس آن با یکدیگر متفاوتند.

2- روش های مورد استفاده برای استخراج دی اِن اِی همواره با توجه به منبع مولکول متفاوت هستند.

به گونه ای که برای استخراج دی اِن اِی خون انسان ها از روشی غیر از روش مورد استفاده در استخراج DNA گیاهان استفاده می شود.

3- روش مورد استفاده برای استخراج دی اِن اِی به اندازه و ابعاد آن نیز بستگی دارد.

4- بسته به قدمتی که مولکول دی اِن اِی دارد، روش استخراج آن نیز متفاوت است.

و …

گفتنیست علاوه بر تفاوت های ذکر شده، شباهت هایی هم وجود دارند. در واقع در تمام متد های استخراج دی اِن اِی، مولکول مورد نظر از دیگر اعضای سلول ها جدا شده و مورد بررسی قرار می گیرد.

دی اِن اِی های استخراج شده می توانند انواع مختلفی چون باکتریوفاژ، پلاسمید و یا کروموزومی باشند.

استخراج دی اِن اِی در چه زمینه هایی کاربرد دارد؟

دی اِن اِی مولکولی است که با ابداع فرایندی مبنی بر استخراج آن به فعالیت بسیاری از حوزه ها سهولت قابل توجهی بخشیده و موجب بر پیشرفت روند صنایع و رشته های فراوانی شده است.

کاربرد استخراج DNA
کاربرد استخراج DNA

امروزه از استخراج DNA نهایت استفاده را در زمینه های عدیده ای می کنند که بارز ترین موارد را در ادامه آورده ایم:

1- حوزه ی کشاورزی :

کشاورزی از جمله صنایعی است که توانسته با استفاده از فرایند پر کاربرد استخراج DNA ، در بهبود تولید محصولات مختلف کشاورزی به نحو احسن بهره مند شوند.

در حقیقت متخصصان حوزه ی کشاورزی با جداسازی DNA سلول های گیاهی، می توانند تغییراتی در دانه ی آن ها به وجود آورند که در نتیجه منجر به مقاوم سازی گیاه مورد نظر در برابر آسیب انواع آفت ها و مواد شیمیایی می شود.

کشاورزی عصر جدید با بهره مندی از این فرایند همواره رو به پیشرفتی بسیار مثبت است.

2- حوزه ی حیوانات :

استخراج دی اِن اِی حیوانات شامل مزیت های متعددی است که از فرایند های پیچیده ای برخوردار هستند.

گفتنیست دانشمندان با استفاده از روش های استخراج DNA توانسته اند به اکتشافات و ابداعات فراوانی در این حوزه دست یابند که تحولات بسیای را در زمینه ی تحقیقات بر روی جانوران به وجود آورده است.

3- صنعت دارو سازی :

در صنعت دارو سازی برای تولید بسیاری از دارو های ضروری و مورد نیاز جامعه از این فرایند کاربردی استفاده می شود.

از جمله کاربردی ترین و ضروری ترین دارو هایی که با بهره مندی از جدا سازی DNA تولید می شود، داروی انسولین است که وجود آن برای بیماران دیابتی بسیار حائز اهمیت است.

4- تشخیص انواع بیماری در انسان ها :

جداسازی DNA کمک بسیار مهمی در تشخیص انواع بیماری ها، به خصوص بیماری های نادر و سخت علاج است که در زمینه ی پزشکی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

از جمله بیماری هایی که با استفاده از استخراج DNA انسان، مشخص می شوند عبارت می باشند از:

فیبروز کیستیک، انواع بیماری های مادر زادی، آنمی سلول داسی شکل، سندرم X شکننده، بیماری هانتینگتون، سندرم هموفیلی A پایین و موارد بسیار متعدد دیگر.

5- تشخیص جرم :

استخراج دی اِن اِی در مواقعی که جرم یا جنایتی اتفاق افتاده و مجرم مشخص نیست می تواند کاربرد حائز اهمیتی داشته باشد، چرا که با استفاده از آن می توان از طریق دی اِن اِی های باقی مانده در صحنه ی جرم به اطلاعات بسیار مفیدی در تشخیص جرم رسید.

استخراج DNA در این مواقع عمدتاً از طریق اثر انگشت های باقی مانده در صحنه انجام می شود.

6- پزشکی قانونی :

فرایند جدا سازی DNA در پزشکی قانونی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است به گونه ای که مکرراً مورد استفاده قرار می گیرد.

با استفاده از این فرایند در پزشکی قانونی می توان به اهداف مختلفی رسید که از جمله مهم ترین آن ها احراز هویت اجساد مجهول الهویه است.

معتبر ترین آزمایشگاه های استخراج DNA

تقاضا کنندگان استخراج DNA می بایست به آزمایشگاه هایی مراجعه کنند که از اعتبار بالایی در راستای فعالیت های خود برخوردار هستند.

آزمایشگاه استخراج DNA
آزمایشگاه استخراج DNA

حال سوال این جاست که چگونه می توان این آزمایشگاه ها را یافت؟

بهترین پیشنهاد ما در این زمینه رجوع به وب سایت های مختلف اینترنتی می باشد که در دسترس اکثر جوامع امروزی می باشد.

افراد می توانند با رجوع به اینترنت و یک سرج ساده با معتبر ترین آزمایشگاه هایی که تحت تایید سازمان های مرتبط هستند، آشنا شوند.

با رجوع به صفحه ی وب سایت مربوطه می توان به راحتی و در کم ترین زمان ممکن از فرایند جدا سازی دی اِن اِی در آن آزمایشگاه مطلع شد و با آگاهی کامل اقدام کرد.

مطمئناً متقاضیان با استفاده از این روش نهایت رضایت را خواهند داشت.