Menu

ساعت کاری 09:00-17:00

تهران زیرپل سیدخندان خیابان میرمطهری پلاک 26 واحد7…

02186031084

طراحی و سنتز پرایمر

طراحی و سنتز پرایمرDesign and synthesis of primers ) فرایندی است که کارایی بسیار مهمی در واکنش پر کاربرد PCR به خود اختصاص داده است.

در واقع واکنش PCR برای این که بتواند نتیجه نهایی خود را به طور کامل و صحیح ارائه دهد ضروریست از پرایمر ها طی فرایند خود استفاده نماید.

لازم به ذکر است، برای انجام واکنش پر کاربرد PCR می بایست، لیستی از ملزومات آن را تهیه کرد که طراحی و سنتز پرایمر حائز اهمیت ترین و مهم ترین مورد های موجود در این لیست می باشد، به طوری که وجود آن منجر به تولید پرایمر های مورد نیاز برای شروع و ادامه ی واکنش می شود.

وسایل مورد نیاز برای واکنش PCR

از دیگر مواد و وسایل مورد نیاز برای واکنش PCR علاوه بر طراحی و سنتز پرایمر های Reverse و Forward می توان به دی اِن اِی، دزوکسی نوکلئوتید تری فسفات ( dNTPs )، دی اِن اِی پلی مراز، بافر، کاتیون های دو ظرفیتی ( یون های منیزیم یا منگنز )، کاتیون های تک ظرفیتی ( یون پتاسیم )، روغن معدنی مینرال، ترموسایکلر، ظروفی مانند میکروپیت، ویال و … اشاره کرد.

روش انجام طراحی و سنتز پرایمر
روش انجام طراحی و سنتز پرایمر

برای طراحی و سنتز فرایند مخصوصی وجود دارد که شامل مراحل گوناگونی ی باشد. در ادامه ی متن می توانید با این فرایند کاربردی به مراتب بهتر و بیشتر آشنا شوید.

 توضیحاتی جامع در مورد طراحی و سنتز پرایمر

طراحی و سنتز پرایمر ( Design and synthesis of primers )مشمول شرایط خاصی می شود که در صورت رعایت تمام آن ها می توان مطلوب ترین نتیجه ممکن را کسب نمود.

از جمله مهم ترین مورد ها از شرایط مورد نیاز برای طراحی و سنتز پرایمر های مورد نیاز برای واکنش PCR عبارت می باشند از:

1- می بایست دارای ۲۰ الی ۳۰ عدد باز باشند.

2- اندازه ی طولی پرایمر ها همواره باید کمتر از ۳۰ نوکلئوتید باشند، چرا که اگر بیشتر از این مقدار باشند سرعت هیبرید شدن پرایمر با دی اِن اِی کاسته می شود.

البته باید توجه داشت که اگر پرایمر های مورد استفاده کوتاه هستند امکان هیبرید شدن با قسمت های درست که هدف اصلی واکنش است، وجود نخواهد داشت.

3- برای تکثیر و همانند سازی پلیمر هایی که از اندازه ی طولی بلندی برخوردار هستند، از فرایند کلون کردن استفاده می شود.

4- درجه دمای آنیلینگ پرایمر های استاندارد و مورد نیاز این واکنش همواره بایستی بالا باشند. به عبارت دیگر پرایمری استاندارد است که دمای آن یک تا دو درجه پایین تر از دمای نقطه ی ذوب باشد.

درباره طراحی و سنتز پرایمر
درباره طراحی و سنتز پرایمر

فرمولی که مطابق با آن دما محاسبه می شود:

T=4(G+C)+2(A+T)

5- تعداد باز های تشکیل دهنده ی هر دو نوکلئوتید آدنین، تیمین و گوانین، سیتوزین مساوی باشند.

6- در نوکلئوتید های جفتی آدنین، تیمین و سیتوزین، گوانین توالی تکرار شونده وجود نداشته باشد، چرا که در صورت تکراری بودن توالی آن ها فرایند به طور کلی دچار مشکل می شود.

7- از به َوجود آمدن پرایمر دایمر باید جلوگیری کرد، گفتنیست این اتفاق زمانی می افتد که انتهای دو پرایمر با هم مکمل نباشند.

8- فاصله های دو پرایمر باید به صورتی قرار گیرد که کمتر از 10kb باشد.

و …

طراحی و سنتز پرایمر از چه طریقی انجام می شود؟

امروزه برای طراحی و سنتز پرایمر ها از نرم افزار های مخصوصی استفاده می شود که به طور اختصاصی تنها در این زمینه کاربرد دارند.

طراحی و سنتز پرایمر
طراحی و سنتز پرایمر

این نرم افزار ها را شرکت های ایرانی و خارجی متعددی طراحی، تولید و به بازار تقاضا ارائه می دهند.

شرکت ها و آزمایشگاه هایی که در زمینه ی طراحی و سنتز پرایمر مشغول به فعالیت هستند در وهله ی اول می بایست برای تهیه و آماده سازی نرم افزار مخصوص طراحی و سنتز پرایمر تمام تلاش خود را انجام دهند تا بتوانند باکیفیت ترین نمونه را آماده سازی و تهیه کنند.

علاوه بر نرم افزار مخصوص طراحی و سنتز پرایمر، نرم افزار دیگری به نام Blast  وجود دارد که می بایست در این فرایند از آن بهره مند شد. از نرم افزار Balast  در زمینه ی چک کردن نهایی پرایمر های طراحی شده استفاده می شود.

کاربرد هایی که واکنش PCR  دارد

همانطور که می دانید واکنش PCR جزء کاربردی ترین واکنش هایی است که می بایست یک سری شرایط مورد نیاز آن را که مهم ترین آن ها طراحی و همچنین سنتزی پرایمر است، به نحو احسن فراهم نمود، تا بتوان از کاربرد های آن بیشترین و بهترین استفاده ممکن را کرد.

از جمله مهم ترین و با اهمیت ترین کاربرد هایی که واکنش PCR به واسطه ی وجود فرایند طراحی و سنتز پرایمر دارد، عبارت می باشند از:

1- با بهره مندی از PCR و همچنین طراحی و سنتز پرایمر، علم پزشکی می تواند انواع بیماری های قبل از تولد افراد را که ناشی از عارضه ها و اختلالات ژنتیکی هستند، تشخیص دهد.

2- این واکنش دارای قابلیتی مهم تحت عنوان تعیین جنسیت جنین می باشد.

3- با استفاده از این واکنش کارساز می توان انواع بیماری های عفونی را در افراد تشخیص داد. لازم به ذکر است، PCR قادر به پیشبینی بروز انواع عفونت ها و بیماری های مربوط به عفونت هم می باشد.

4- یکی از بهترین و کارآمد ترین آزمایش ها و واکنش هایی که توانایی تشخیص انواع سرطان های مختلف را دارد، واکنش PCR است.

کاربرد واکنش PCR
کاربرد واکنش PCR

5- از PCR برای تشخیص و شناسایی بخش هایی به نام میکروارگانیسم هایی که امکان کشت ندارند و یا در فضای کشتی از سرعت رشد کمتری برخوردار هستند، استفاده می گردد.

6- در تشخیص و شناسایی بیماری خطرناک سل مورد استفاده رایج جامعه ی پزشکان قرار می گیرد.

7- جالب است بدانید PCR در تحقیقات ماموران پلیس بخش جنایی به طور مداوم و مکرراً مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا که در صوانح جنایت همواره دی اِن اِی موجود بسیار نا چیز است، بنابراین با استفاده از واکنش PCR دی اِن اِی ها تکثیر شده و بسیاری از ابهامات رفع می شوند.

8- ‌در انگشت نگاری ژنتیکی دارای کاربرد هایی چون تشخیص نوع رابطه های فامیلی بین افراد می باشد.

9- روش PCR به گونه ای است که حتی می تواند قدیمی ترین دی اِن اِی ها را بررسی کرده و اطلاعات منحصر به فردی را در اختیار افراد بگذارد.

10- دارای قابلیت کاربردی توالی یابی نکلئوتید های دی اِن اِی می باشد که خود از کاربرد های فراوانی برخوردار است.

11- میزان فاصله ی موجود بین ژن های قرار گرفته در کروموزم های انسان ها را نیز به طور کاملاً دقیق و درست مشخص می کند.

 

× . سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟