Menu

ساعت کاری 09:00-17:00

تهران زیرپل سیدخندان خیابان میرمطهری پلاک 26 واحد7…

02186031084

تعیین توالی

تعیین توالی در واقع آزمایشی است که طی آن شرایط قرار گیری و ترتیب اجزای ژنتیکی به طور دقیق مشخص می شوند.

ژن هر موجود زنده ای دارای اجزای مختلفی است که در هر شخصی با ترتیبی مجزا قرار می گیرد و در آزمایش تشخیص ترتیب توالی ژن ها، ترتیب قرار گیری آن ها مشخص می گردد.

اجزای تشکیل دهنده ی ژن انسان ها عبارتند از چهار نوع باز نوکلئوتیدی متفاوت که عمدتاً به نام های تیمین، آدنین، سیتوزین و گوانین شناخته می شوند. این باز ها در هر شخصی از ترتیبی مجزا برخوردار هستند.

معرفی تعیین توالی DNA

تعیین توالی DNA یکی از مهم‏ترین دستاوردهای بشر محسوب می‏شود و  از مهم­ترین تکنیک­ های موجود در زمینه زیست شناسی مولکولی بوده که به موجب آن می­ توان ترتیب قرار گرفتن نوکلئوتیدها را در یک قطعه از DNA مشخص نمود.

در حال حاضر تعیین توالی DNA در زمینه تشخیص بیماریهای مختلف ژنتیکی و دیگر زمینه ­های پژوهشی ، تحقیقاتی و درمانی از جایگاه ویژه ­ای برخوردار می ­باشد.

فردریک سانگر در سال 1977 این روش را براساس خاتمه دادن رشته دی اکسی نوکلئوتید در رشته در حال ساخت ابداع کرد که تاکنون یکی از بهترین و متداول ترین روشهای تعیین توالی محسوب می گردد.

همانطور که گفتیم تعیین توالی در زمینه هایی چون تشخیص انواع بیماری ها و عارضه های ژنتیکی، انواع پروژه های علمی و تحقیقاتی در مورد جانواران، انواع تحقیقات گیاه شناسی، زیست شناسی و … کاربرد دارد.

معرفی تعیین توالی DNA
معرفی تعیین توالی DNA

مهم ترین کاربرد توالی یابی در انسان ها همان تشخیص انواع بیماری ها و عارضه های ژنتیکی است که منجر به پیشگیری از خطرات جانبی و بیماری های بسیار زیادی می شود.

از این رو آزمایش تعیین توالی معمولاً در اکثر مراکز آزمایشگاهی کشور انجام می شود و خدمات مربوط به آن برای متقاضیان ارائه می گردد.

حال اگر می خواهید در مورد این آزمایش مهم بیشتر بدانید، در ادامه با ما همراه باشید و اطلاعات آمده در این مقاله را از دست ندهید.

تعیین توالی با استفاده از چه روش هایی انجام می شود؟

بر اساس تحقیقات و بررسی هایی که بسیاری از محققان انجام داده اند، روش های گوناگونی برای فرایند تعیین توالی به وجود آمده است که طبیعتاً هر کدام از آن ها دارای ویژگی ها و خصوصیات متفاوتی هستند و به طور مجزا از ویژگی های جداگانه ای برخوردار می باشند.

لازم به ذکر است که با گذشت زمان و پیشرفت علم، روش های مورد استفاده برای فرایند حائز اهمیت تعیین توالی، دستخوش تغییراتی می شوند که منجر به دقیق تر شدن نتیجه و سریع تر شدن فرایند نتیجه دهی می گردد.

در ادامه می توانید با سه مورد از مهم ترین و پر کاربرد ترین روش های تعیین توالی به طور جامع، مختصر و مفید آشنا شوید:

1- تعیین توالی با استفاده از روشی به نام سانگر :

این روش قدیمی ترین متدی است که با استفاده از آن فرایند تعیین توالی انجام می شود.

روش توالی یابی سانگر از سال ۱۹۸۰ روی کار آمده و از آن زمان تا به حال با این که اشکالاتی به آن وارد است، همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.

2- تعیین توالی با استفاده از روش اگزوم و یا به عبارتی دیگر روش نسل جدید :

تعیین توالی نسل جدید نیز متدی همانند روش قبلی دارد، با این تفاوت که این روش، از قابلیت تشخیص ترتیب ژن ها در کل ژنوم کد گذار برخوردار می باشد.

تنها مشکلی که به این روش از تعیین توالی وارد است، هزینه های بالای انجام آن می باشد با این حال مزیت های متعددی که دارد منجر به تداوم در کارایی اش می گردد.

3- روش تعیین توالی کل ژنوم :

اگر به دنبال جامع ترین روش برای توالی یابی ژنتیکی هستید، روش تعیین توالی کل ژنوم بهترین گزینه انتخابی می باشد، چرا که آزمایش تعیین توالی کل ژنوم شامل بررسی تمام قسمت های ژنتیکی اعم از کد گذار و غیر کد گذار می باشد.

روش انجام تعیین توالی
روش انجام تعیین توالی

محققین و پزشکان همواره به نتیجه آزمایش های به دست آمده از طریق این روش اعتماد کامل دارند و می توانند به راحتی به تشخیص بپردازند.

اما گفتنیست این روش نیازمند هزینه های هنگفتی می باشد و بسیار گران است، علاوه بر این طول فرایند ارائه ی نتیجه در آن به مراتب طولانی تر است، چرا که از مراحلی متعدد و دشوار برخوردار می باشد.

تعیین توالی برای بررسی ژنتیک انسان ها، پیرامون چه پارامتر هایی مفید است؟

توالی یابی ژن ها در انسان ها می تواند نشان دهنده پارامتر های گوناگونی از وضیعت جسمی افراد باشد که برخی از بارز ترین آن ها عبارت می باشند از:

1- میل و گرایش به چه غذا های داریم

توالی یابی ژن ها، وضع تمایلات و گرایش های غذایی افراد را مشخص می کند که شامل گرایش به مواردی چون کربوهیدارت ها، پر خوری و اضافه وزن، انواع محصولات خوراکی و غذایی شیرین، تلخ و …، انواع غذا ها و خوراکی های چرب، انواع خوراکی های کافئین دار و … می باشد.

2- مشخص کننده وضعیت سلامتی بدن

وضیعت بدن را از نظر سلامتی و بود و نبود انواع بیماری ها، عارضه ها و اختلالات مورد بررسی قرار می دهد.

از جمله بارز ترین عارضه های مشخص شده در این آزمایش عبارتند از :

دیابت نوع ۲، چربی خون، سکته، چاقی، بیماری های کبد چرب، ترومبوز، فیبریلاسیون شریانی، آلزایمر، آسم، اوتیسم، پارکینسون، شیزوفرنی، میگرن، تراکم استخوانی، بیماری های کلیوی مزمن، گلوکوما، بیماری انسداد ریوی مزمن، اِم اِس، فیبروز کیستی، هایپر کلسترولمی فامیلی، تحلیل ماکولار وابسته به سن، نقص ذخیره گلیکوژن، نقرص، بتا تالاسمی، آنمی و موارد بسیار زیاد دیگر.

3- تشخیص انواع آلرژی ها

تشخیص انواع آلرژی هایی که افراد به آن ها مبتلا هستند و یا مورد تهدید خطر بروزشان قرار گرفته اند.

با بررسی ترتیب ژن ها و اجزای دی اِن اِی آن ها نوع آلرژی و حساسیت فرد را مشخص می شود.

مزایای تعیین توالی DNA
مزایای تعیین توالی DNA

از جمله آلرژی هایی که در انواع این آزمایشات تشخیص داده می شوند، می توانند مواردی مانند :

حساسیت به حیوانات خانگی، سوسک ها، تخم مرغ، هیستامین، آجیل، بادام زمینی، شیر، چمن، لاکتوز، درماتیت های تماسی، لاکتوز و … باشند.

4- ژن افراد، ناقل چه بیماری های می باشد

طی آزمایشات ترتیب توالی مشخص می شود که ژن افراد، ناقل چه نوع بیماری های خانوادگی و ارثی هستند. برخی از بیماری های ژنتیکی و خانوادگی مشخص شده در این آزمایش، مورد هایی همانند :

صرع نوزادی، سندرم سرطان، سرطان معده پراکنده، نقص لاکتوز، فیبریلاسیون شریانی، دیسپلازی اکتودرمی، آدنوماتوز پایپوز، دیس اتونومی، کاتاراکت، بیماری های قلبی، دیستروفی ماهیچه ای، آلزایمر، پلیپوز و غیره هستند.

5- تشخیص شخصیت افراد

جالب است بدانید با بررسی توالی ژن ها می توان نوع شخصیت افراد را نیز متوجه شد. در واقع در این آزمایش می توان مواردی چون :

همدلی، آگاهی، درون گرایی، خلاقیت، پتانسیل رهبری، شخصیت نگران، شخصیت مبارز، برون گرایی، میزان خشم و عصبانیت، اعتماد به نفس، قدرت حافظه، درک عمومی، خوش بینی، هوش ریاضی، انواع مهارت های رانندگی و تحصیلی و موارد بسیار متعدد دیگر مورد بررسی قرار داد و وضیعت نهایی آن ها را اعلام نمود.

نتیجه گیری

در نتیجه این آزمایش سلامت جسمانی افراد نیز تعیین می شود و بنا بر نتیجه نهایی می توان سبک زندگی را در جهت درست اصلاح نمود.

جهت دانلود فرم درخواست کلیک نمایید:

× . سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟