Menu

ساعت کاری 09:00-17:00

تهران زیرپل سیدخندان خیابان میرمطهری پلاک 26 واحد7…

02186031084

اهمیت توالی یابی ژنوم در درمان سرطان

توالی یابی ژنوم رویکردی جدید و موثری را در انتخاب روش درمانی مناسب و کارآمد برای سرطان بوجود آورده است. در ادامه به بررسی اهمیت توالی یابی ژنوم در درمان سرطان می پردازیم.

سرطان یک بیماری ژنتیکی:
سرطان یک بیماری ژنتیکی است که در آن DNA در ژن هایی که مسئول تنظیم، تکثیر ، رشد و مرگ سلولی هستند، دچار تغییر و جهش می شود. این جهش ها می توانند از پدر و مادر به افراد به ارث رسیده باشند و یا در اکثر موارد طی دوران زندگی فرد در سلول هایش ایجاد شوند. برخی از این جهش ها در اثر سبک نامناسب زندگی فرد در ژنومش ایجاد می شود. مثل رژیم های غذایی ناسالم، کار و یا استعمال دخانیات که با داشتن سبک زندگی سالم میتوان از بروز آنها جلوگیری کرد. از آنجایی که سرطان و پیشرفت آن با تغییرات ژنوم فرد ارتباط مستقیمی دارد، توالی یابی ژنوم افراد مبتلا می تواند نقش مهمی در پیشگیری، کنترل و درمان این بیماری داشته باشد. هر فرد مبتلا به سرطان دارای تغییرات ژنومی منحصر بفرد خود است. یکی از عللی که باعث شده است تا به حال پاسخ و درمان قطعی برای این بیماری یافت نشود، منحصر بفرد بودن تغییرات ژنومی هر فرد مبتلا به سرطان می‌باشد( هتروژنسیته بودن تغییرات ژنومیک).

توالی یابی ژنوم در درمان سرطان
نقش توالی یابی ژنوم در انتخاب روش درمان:
توالی یابی ژنوم توموری فرد مبتلا که تحت عنوان پروفایل ژنتیکی شناخته می شود، یکی از راه های شناسایی این تغییرات منحصربفرد است. از دیدگاه پزشکی فرد محور ، درمان هدفمند برای هر بیمار می تواند سبب کاهش هزینه ها، زمان و تاثیرات جانبی درمان شود. ازین رو شناخت تغییرات ژنتیکی هر فرد مبتلا به سرطان می تواند در انتخاب راهکار درمانی اثر داشته باشد و سبب انتخاب بهترین روش و شیوه درمانی گردد. برای مثال افرادی که مبتلا به سرطان ریه هستند می‌توانند واجد جهش در ژن EGFR باشند. جهش در این ژن می تواند در تقسیم طبیعی سلول ها اختلال ایجاد کند. با شناخت توالی ژنومی فرد مبتلا به سرطان ریه و شناسایی جهش در این ژن می توان از داروهای مهار کننده ی این پروتئین تحت عنوان EGFR inhibitor استفاده کرد. اما استفاده از این دارو در افرادی که هیچ جهشی در این ژن ندارند، تاثیری در فرآیند درمان آنها ندارد.
در صورتی که پزشک معالج تصمیم به توالی یابی ژنوم فرد مبتلا گیرد، در مرحله اول نمونه توموری و یا خونی از بیمار گرفته شده و پس از ارسال به آزمایشگاه توسط دستگاه های توالی یاب Sequencer توالی نمونه خوانش می گردد، در نهایت داده های حاصل آنالیز شده و تغییرات شناسایی شده گزارش میشوند، در برخی از موارد آزمایشگاه بر اساس جهش های شناسایی شده راهکار های درمانی و یا داروهای خاصی را به پزشک فرد پیشنهاد میدهد. در پروسه ی درمان سرطان تشخیص زود هنگام از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا شروع درمان مناسب در مراحل ابتدایی بیماری از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و موجب تسریع فرایند بهبود میگردد. در حال حاضر پلتفرم های فراوانی برای شناسایی جهش ها و تغییرات ژنتیکی در سرطان های مختلف طراحی شده اند که آزمایشگاه ها در حال استفاده از آنها هستند، این پلتفرم ها با کاهش زمان فرآیند توالی یابی باعث تسریع فرایند تشخیص و درمان میشوند که به پزشک زمان بیشتری برای تصمیم گیری و انتخاب رویکرد درمانی مناسب و به بیمار شانس بهبود کامل را می دهد.

× . سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟